WOJTEK SMARZOWSKI - prawda o filmie KLER - Najnowsze Filmy cda online

WOJTEK SMARZOWSKI – prawda o filmie KLER

matheenn Wrzesień 18, 2018 Views 59

“Kler” w kinach od 28 września

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: „Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Róża”, „Dom zły” i „Wesele”, wraca z nowym filmem. „Kler” to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna. „Kler” został nominowany do Złotych Lwów 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie – twórcy filmu.

Categories

(10) comments

 • Maks Spisak Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  Jeszcze film nie pojawił się na dobre w kinach a już jest hejt… ja nie ukrywam czekam na film z niecierpliwością, bardzo możliwe że Smarzowski podkoloryzuje w swoim stylu.. ale ja będę oceniał film i rozmawiał o filmie. Tak samo ze Smoleńskiem, ludzie nie widzieli i dawali oceny albo 1 albo 10, bo są zdania takiego, a nie innego. Wojtek trzymam kciuki !

 • Lara Lunowska Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  Czekam na film … Reżyser ma rację – dla ludzi, którzy traktują księży jak świętych trudno będzie zrozumieć, że to tylko ludzie – zwyczajni ludzie z takimi samymi przywarami jak ich “wierni” …

 • xd1749 Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  Czekam na film ….

 • Piotrek Wojtyło el.pietro84 Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  Z chęcią obejrzę ten film bo zgadzam się z reżyserem

 • jan nowak Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  https://www.youtube.com/watch?v=aGiK52FCcZw&t=100s Duch Święty (1/5)

 • MrAllievo Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  Miałbyś jaja pajacu to byś nakręcił film o pedofilii w islamie ale po co?! Lepiej bić w coś co dało ci to co masz czyli między innymi wolność. Dzięki kościołowi Europa jest tym czym jest i tacy “ynteligenci” mogą pluć i niszczyć własne dziedzictwo bo mają wolność z której nie umieją korzystać. Gdybyś mieszkał w Arabii Saudyjskiej to o islamie takiego filmu byś nie nakręcił.

 • jan foch Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  niektórzy księża to świnie pozdro;)

 • Ciany Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  Zanim kolejny nawiedzony prawicowo-katolski debil zacznie wszystkich wyzywać od lewaków i atakować film,niech posłucha co powiedział reżyser,że to nie jest atak na wiarę.

 • Jawor MotoVlog Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  Popieram Pana słowa Panie Wojtku. Z niecierpliwością czekam na film. Uważam że w Polsce Kościół katolicki upadnie

 • jan nowak Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  https://www.youtube.com/watch?v=aGiK52FCcZw&t=100s Duch Święty (1/5)

Leave a comment

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published
Website