"Ta opowieść da nam dużo do myślenia" JANUSZ GAJOS w filmie KLER - Najnowsze Filmy cda online

“Ta opowieść da nam dużo do myślenia” JANUSZ GAJOS w filmie KLER

matheenn Wrzesień 14, 2018 Views 65

“Kler” w kinach od 28 września

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: „Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Róża”, „Dom zły” i „Wesele”, wraca z nowym filmem. „Kler” to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna. „Kler” został nominowany do Złotych Lwów 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie – twórcy filmu.

Categories

(6) comments

 • Ciany Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  Panie Januszu, teraz Pan po Stuhrze będzie niszczony przez pisowsko-katolskich oszołómów, ale myślę, że Pan jest zbyt doświadczony, żeby przejmować się tak małymi ludzikami. Każdy,kto uznaje, że to film nie mający nic wspólnego z rzeczywistością popiera jego grzechy. Dobrze to powiedział Pan Janusz,że ludzi głęboko wierzących on nie obrazi,a tylko tacy płytcy fanatycy będą zbulwersowani, że powstał.

 • Maja Lipczak Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  Kiedy księża z diecezji Arcybiskupa Nossola pytali się go, co mają robić, kiedy ludzie wciskają im pieniądze po kolędzie, on odpowiadał, że trzeba “zaszywać kieszenie”. Może dzięki temu filmowi takich postaw w Kościele będzie więcej!

 • Kot Baphomet Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  “kościół jest świętością”…
  oj, Panie Januszu…
  dedykowane ludziom religijnym – https://www.youtube.com/playlist?list=PLJwmYR0T1h7HwK3PANFEwC8yIFHOylrLX

 • ChineseMan Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  Sanjaya ma rację co do kościoła. *POLECAM* obejrzeć filmy Snajayi (Jasna strona mocy) o kościele 🙂

 • Don Melepeta Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  Szkoda że w naszym kraju trzeba przed premierą filmu posuwać się do takiego zabiegu żeby nie urazić ciemnych ludzi i zapewnić sobie przychylność Kato-PiSowców.
  Panie Smarzowski dziękuję za odwagę.

 • Henryk Pobożny Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  Do chuja karmazyna ….. świetne kreacje , świetny film

Leave a comment

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published
Website