ROBERT WIĘCKIEWICZ o filmie KLER. Nowe, niepublikowane sceny! - Najnowsze Filmy cda online

ROBERT WIĘCKIEWICZ o filmie KLER. Nowe, niepublikowane sceny!

matheenn Wrzesień 25, 2018 Views 69

“Kler” w kinach od 28 września

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: „Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Róża”, „Dom zły” i „Wesele”, wraca z nowym filmem. „Kler” to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna. „Kler” został nominowany do Złotych Lwów 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie – twórcy filmu.

Categories

(8) comments

 • Thug Life Wrzesień 25, 2018 Odpowiedz

  W mojej parafii juz proboszcz zdążył się wypowiedzieć na temat tego filmu. Czekam z niecierpliwością na ten film

 • XxOrion150Xx Wrzesień 25, 2018 Odpowiedz

  U mnie w parafii była kasa na dach po starym księdzu przyszedł nowy i nagle nie ma kasy na dach a jezdzi nowa skoda fabia z salonu

 • Ciany Wrzesień 25, 2018 Odpowiedz

  Kolejny lewak wg.katopisdzielców. Panie Robercie te płytkie móżdźki katopisdzielców i tak nie zrozumieją o czym Pan mówi. Oni już wydali wyrok, że to jest atak lewaków na cały Kościół .

 • 2435MT Wrzesień 25, 2018 Odpowiedz

  rzymski katolicyzm to imitacja, podróbka chrześcijaństwa. Podróbek jednak jest więcej np jedną z nich jest też organizacja Świadków J. Nie potrzeba pośredników do JEZUSA. Konfesjonał to oszustwo, tak jak czyściec, kult obrazów i posągów, chrzest nieświadomych dzieci, urząd papieża i inne. Biblia jest natchniona ____________ Google : ” Bogowie Rzymskokatoliccy : patroni, wstawiennicy, kult Marii i innych stworzeń ” ________ google : ” Ota Benga – upadek teorii ewolucji “

 • ulaniec Wrzesień 25, 2018 Odpowiedz

  film to film a prawda to prawda i tyle 🙂 nie ma co sie klocic

 • Dominik Kowalski Wrzesień 25, 2018 Odpowiedz

  Ten tego tamtego noi ten…

 • Kot Baphomet Wrzesień 25, 2018 Odpowiedz

  TO sobie pooglądajcie…
  https://www.youtube.com/playlist?list=PLJwmYR0T1h7HwK3PANFEwC8yIFHOylrLX

 • slawek301280 Wrzesień 25, 2018 Odpowiedz

  namówiłeś mnie wiec obejze

Leave a comment

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published
Website